Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

H.S. Track Roundup: Amsterdam sweeps home meet

April 25, 2013
By The Leader-Herald (sports@leaderherald.com) , The Leader Herald

AMSTERDAM - The Amsterdam boys and girls track and field teams closed out their home scheduled with a sweep of a Big 10 meet with Notre Dame-Bishop Gibbons and LaSalle.

The AHS boys defeated Bishop Gibbons 125-39 and posted a 107-72 decision over LaSalle. LaSalle defeated Bishop Gibbons 108-51.

The Amsterdam girls defeated Bishop Gibbons 115-58.

Article Photos

Amsterdam’s Christian Lopez competes in the shot put during Wednesday’s Big 10 meet at Amsterdam High?School. (The Leader-Herald/Bill Trojan)

In the boys meet, Amsterdam won 12 of 17 events on its way to the win.

Izaiah Brown won the high jump, 200 meters and 400 meters for Amsterdam, while Connor Kilgallen won the 400 hurdles and pole vault.

John Hardies (800), David Graveley (110 hurdles), Luis Laboy (long jump) and Omahri Sturdivant (triple jump) also won individual events for the Rams.

Amsterdam also won the 400, 1,600 and 3,200 relays.

Devar Jones won the shot put and discus for LaSalle, while Gabe Smith (100) and Alex Isabelle (3,200) also posted wins.

In the girls meet, the Lady Rams posted wins in 14 of 17 events on their way to a convincing victory.

Kelly Paris won three events for Amsterdam, finishing first in the 200, 400 and shot put.

Brenda Santana (100), Megan Ottati (800), McKenna Palczak (100 hurdles), Deb Johnson (400 hurdles), Cassandra Robataille (high jump), Abby Wollman (long jump), Yari Laboy (triple jump) and Kaitlyn Devine (pole vault) all posted individual events wins for the Lady Rams.

Amsterdam also won the 400, 1,600 and 3,200 relays.

Lilianna Matala (3,000), Talya Williams (1,500) and Emily Brown (discus) posted wins for Bishop Gibbons.

Boys

Amsterdam 125, Notre Dame-Bishop Gibbons 39

Amsterdam 107, LaSalle 72

LaSalle 108, Notre Dame-Bishop Gibbons 51

100: Smith (L) 11.1

200: Brown (A) 22.1

400: Brown (A) 49.2

800: Hardies (A) 2:02.9

1,600: Lange (NDBG) 4:32.3

3,200: Isabelle (L) 10:27.1

110 hurdles: Graveley (A) 16.2

400 hurdles: Kilgallen (A) 63.1

400 relay: Amsterdam (Falley, Dorr, Laboy, Stanavich), 44.8

1,600 relay: Amsterdam (Graveley, Stanavich, Hardies, Brown), 3:29.7

3,200 relay: Amsterdam (N. Raponi, M. Raponi, Stewart, Hardies), 8:19.8

High jump: Brown (A) 5-10

Long jump: Laboy (A) 20-7 3/4

Triple jump: Sturdivant (A) 40-8 1/2

Shot put: Jones (L) 39-4

Discus: Jones (L) 107-9

Pole vault: Kilgallen (A) 10-6.

Girls

Amsterdam 115, Notre Dame-Bishop Gibbons 58

100: Santana (A) 13.1

200: Paris (A) 27.8

400: Paris (A) 62.6

800: Ottati (A) 2:38.7

1,500: Williams (BG) 5:12.7

3,000: Williams (BG) 12:04.4

100 hurdles: Palczak (A) 18.1

400 hurdles: Johnson (A) 1;16.3

400 relay: Amsterdam (Laboy, Devine, A. Wollman, Santana), 53.5

1,600 relay Amsterdam (Santana, Paris, Ottati, Johnson), 5:19.5

3,200 relay: Amsterdam (Adamchick, Johnson, Dopp, Ottati), 10:48.4

High jump: Robataille (A) 4-8

Long jump: A. Wollman (A) 15-2

Triple jump: Laboy (A) 29-9 1/2

Shot put: Paris (A) 26-6

Discus: Brown (NDBG) 57-10

Pole vault: Devine (A) 7-6

Stillwater Relays

STILLWATER - The Broadalbin-Perth and Johnstown track and field teams competed at the Stillwater Relays on Saturday at Stillwater High School.

The B-P girls finished fifth in the team standings with 38 points, while Johnstown was ninth with 14 points.

Maple Hill won the girls team title with 88.33 points.

Broadalbin-Perth was third in the 4 x 200 relay, while Johnstown was seventh.

Johnstown was fourth in the 1,600 relay, while B-P was 11th.

Broadalbin-Perth placed fourth in the 4 x 1,600, seventh in the sprint medley, fifth in the distance medley, seventh in the 400 freshman, fifth in the 4 x 200 freshman and sixth in the freshman 1,600 relays.

Johnstown placed fourth in the 3 x 100 hurdle relay.

Johnstown's Carissa O'Brien posted the fourth fastest time in the 100 hurdle relay with a time of 17.9 seconds. Angela Duross (19.4 seconds) was 10th and Emily Fettinger (21.4) was 19th.

Johnstown placed 13th in the sprint medley relay and ninth in the distance medley relay.

The Lady Bills placed fourth in the 3 x 400 hurdle relay.

In the high jump relay, Broadalbin-Perth's Mackenzie Ottati tied for first with a height of 4-8. Renee Bellinger (4-0) was 18th for B-P, Johnstown's Morgan Phillips and Broadalbin-Perth's Madison MacFarland tied for 28th with a height of 3-9.

In the pole vault relay, B-P's Joanna Tavolaro and Lakshmi Kesari tied for third after posting a height of 6-6.

In the long jump relay, Broadalbin-Perth's Christa Decker (12-6 1/2) placed 18th, Johnstown's Rochelle Mitchell (12-1 1/2) was 23rd, B-P's Coreena Monroe (11-3) was 29th, Johnstown's Emily Fettinger (9-9 1/4) was 32nd, B-P's Lakshmi Kesari (9-3) was 34th and Johnstown's Alyssa Henry (8-10) was 37th.

In the triple jump relay, B-P's Victoria Opalka (26-4 1/4) was 22nd, Johnstown's Courtney Cirillo (26-1 1/4) was 14th, B-P's Montana Smith (25-4 1/4) was 25th andJohnstown's Jordan Rose (24-1) was 27th.

In the shot put relay, B-P's Anna Smith had the top throw with a distance of 35-5 1/4. B-P's Alexandria Opalka (20-1) was 26th and B-P's Rebekah Rorick (19-11 3/4) was 27th.

Smith also had the second-longest throw in the discus relay with a distance of 93-11. Johnstown's Carissa O'Brien (75-10) was eighth, Johnstown's Courtney Cirillo (71-11) was 11th, B-P's Alexandria Opalka (69-1) was 15th and B-P's Rebekah Rorick (53-8) was 26th.

In the boys meet, Johnstown finished 11th with 13.5 points, while Broadalbin-Perth was 12th with 12 points.

Chatham won the team title with 111 points.

Johnstown was 12th in the 400 relay, 14th in the 4 x 200 relay, fifth in the 1,600 relay and eighth in the 4 x 1,600 relay.

Johnstown was sixth in the sprint medley relay, seventh in the distance medley relay and fifth in the 3 x 400 hurdle relay.

Aaron Alvarez (5-3) was 10th in the high jump relay for the Sir Bills, while B-P's Zach Bulger (5-0) was 15th. Johnstown's Jamal Vazquez (5-0) was 15th, B-P's Pierre LaPort (5-0) was 15th, Johnstown's Ricky Mitchell (4-9) was 21st and B-P's Doug Sutter (4-9) was 21st.

Johnstown's Brandon Spaid was fifth in the pole vault relay with a height of 10-6. B-P's GReg Bogdan (8-6) was 15th, B-P's Dennis Bogdan (7-6) was 24th and Johnstown's Tyler Askew (7-6) was 24th.

Spaid (17-8 1/4) was eighth in the long jump relay for the Sir Bills, while Cameron Roten (14-10) was 25th. Broadalbin-Perth's Jordan Holik (14-7 3/4) was 26th, B-P's Biagio Bucciferro (13-3/4) was 33rd and Giovanni Riley (12-10 3/4) was 35th.

In the triple jump relay, Johnstown's Daeshan Buseck (37-3 1/2) was seventh, Johnstown's Alec Hornidge (36-6) was ninth, B-P's Jordan Holik (31-4 1/4) was 17th, Johnstown's Cameron Roten (31-3 1/2), B-P's Dennis Bogdan (30-11 1/2) 21st, and Adam Rasmussen (30-2) was 23rd.

B-P's Pierre LaPort was fifth in the shot put relay with a throw of 38-6 1/2. Johnstown's Alex Hollister (36-4 1/4) was 10th, B-P's Devin Page (34-9 1/4) was 14th, B-P's Zach Bulger (33-8 1/4) was 18th, Johnstown's Dusten Marlitt (32-7) was 21st and Johnstown's Ian Heberer (24-4 1/2) was 41st.

LaPort was fifth in the discus relay with a throw of 111-1/2 for the Patriots, while B-P's Zach Bulger (109-4 1/2) was sixth. Johnstown's Ethan Cretser (93-0) was 14th, Johnstown's Brandon Stevens (91-1 1/2) was 15th and B-P's Sam Comini (88-11 1/2) was 18th.

B-P won the freshman 4 x 100 relay as the team of Jordan Holik, Jake Coveney, Adam Rasmussen and Biagio Bucciferro posted a time of 49.5 seconds.

B-P also placed second in the 4 x 200 freshman relay and fourth in the 4 x 400 freshman relay.

Johnstown won the freshman 4 x 400 relay as the team of Jon Bearden, Colin Bump, Cameron Roten and Ricky Mitchell posted a time of 4:12.7.

Broadalbin-Perth was 13th in the 1,600 relay, ninth in the sprint medley relay and fifth in the distance medley relay. B-P also was 11th in the 3 x 400 hurdle relay.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web