Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

Area riders post strong showings at Royal

July 7, 2013
By The Leader-Herald (sports@leaderherald.com) , The Leader Herald

CAROGA LAKE - A large field of 264 riders took part in the first day of the two-day Central New York Motocross Riders Association event Saturday at Royal Mountain Ski Area.

Five area riders picked up wins on the opening day of competition.

Gloversville's Reid Persch won the 122-open beginner and 122-250cc beginner classes.

Article Photos

Aeden O’Connor (303) leads the pack during the first junior mini 9- to 11-year-old moto Saturday during Monster Energy Motocross competition at Royal Mountain Ski Area in Caroga Lake. The two-day event concludes today. (The Leader-Herald/Paul Wager)

Caroga Lake's Jack Mulyca won the 122-open novice class and placed fifth in the 122-250cc novice class, while Fonda's Tyler Blowers won the junior mini 9- to 11-year-old class.

Pattersonville's Dakota Black won the quad schoolboy 12- to 16-year-old class, while Amsterdam's Matthew Hirschfeld won the mini quad 51-90cc production class

In addition to Persch, four other riders picked up wins in multiple classes on Saturday.

Whitesboro's Mitch Daugherty claimed wins in three different classes, winning the 122-open expert, 122-250cc expert and plus 25 expert classes.

Schoharie's Todd Cleveland won the plus 45 expert and plus 40 expert classes, while Bovina's Ryan Sluiter won the 125 two-stroke and schoolboy 12- to 16-year-old classes.

Pennellville's Dominic Grenga won the 65cc 7- to 9-year-old and the 50cc pee wee senior 7- and 8-year-old classes.

Other winners Saturday included Guilderland Center's Chris Johnson (plus 30 novice), Round Lake's Britney Wager (women's), Frankfort's James Demko (plus 45 amateur), Earlville's Amos Hughes (122-open amateur), Queensbury's Charlie Vrooman (plus 30 amateur), Sauquoit's Jim Joy (plus 30 expert), Sloansville's Mark Molesky (85cc 12-15), Ravena's Kevin Scarcella (plus 25 amateur), Schaghticoke's John St. Gelais (plus 40 amateur), Sherburne's Tyler Bigford, Westerlo's Frank Hempstead III (122-250cc amateur), Cobleskill's Ryan Daly (open mini 10-16), and Clifton Park's Gavin Betts (50cc pee wee junior 4-6).

Connor Sawyer of Garner, N.C., who won the 65cc 10- and 11-year-old class, while Cody Sawyer of Garner, N.C. won the collegeboy 14-to 24-year-old class.

In the quad classes, Burlington Flats' Jason Holbert (quad amateur), Norwich's Michael Bluy (quad expert), Moira's Cortney Grant (quad schoolgirl 12-16), Malone's Justin Laflesh (quad novice), Burlington Flats' Ryan Bolton (plus 25 quad) and Corinth's Dareck Graham (mini quad 50cc production) recorded victories.

Several area riders posted top-five showings Saturday.

Amsterdam's Kaitlyn Phillips was second in the women's class, while Amsterdam's Steven Cuomo was fourth in the 122-open novice class.

In the 122-250cc expert class, Gloversville Adam Handy was third and Fort Plain's Brody Zelezny was fourth.

Mayfield's B.J. Smith was fifth in the 122-open expert class and third in the plus 25 expert class.

Johnstown's Adryan Pelosi was third in the 122-open amateur class and second in the collegeboy 14- to 24-year-old class.

Johnstown's Brandon Handy was fifth in the 65cc 10- and 11-year-old class and fourth in the junior mini 9- to 11-year-old class.

Amsterdam's Jeremy Tittemore was second in the plus 30 amateur class, Johnstown's Casey Battisti was third in the 85cc 12- to 15-year-old class and Fonda's Dominick Mancini was fifth in the 122-250cc beginner class.

Amsterdam's Brandi Hirschfeld was second in the quad schoolgirl 12- to 16-year-old class, while Johnstown's Jason Morrison Jr. was third in the mini quad 51-90cc production class.

Racing continues today at 10 a.m.

For more information, visit the Royal Mountain website, www.royalmountain.com.

Monster Energy Motocross

at Royal Mountain Ski Area

Plus 30 Novice: 1. Chris Johnson (Guilderland Center), 2. Jeff Cook (Willet), 3. Casey Williams (Vernon), 4. Todd Kinne (Frankfort), 5. Gordon Duane (Binghamton)

Women's: 1. Britney Wager (Round Lake), 2. Kaitlyn Phillips (Amsterdam), 3.Samantha Lyons (Hartwick), 4. Brandie Yaggie (Troy), 5. Gillian Van Proag (Clarksville)

Plus 45 Amateur: 1. James Demko (Frankfort), 2. Rusty Braunsdorf (Hartford), 3. Jeffery Briscoe (East Greenbush), 4. Dominic Carnibucci (Averill Park), 5. David Hurlburt (Oneonta)

Plus 45 Expert: 1. Todd Cleveland (Schoharie), 2. Stanley Nepa (Otego)

65cc (7-9): 1. Dominic Grenga (Pennellville), 2. Chad Forstell (Scotia), 3. Drew Maurer (Turin), 4. Andrew Weingarten (Cobleskill), 5. Richard Sanderson (Altamont)

65cc (10-11): 1. Connor Sawyer (Garner, N.C.), 2. Jason Viger (Gansevoort), 3. Aeden O'Connor (Richmondville), 4. Paige Weingarten (Cobleskill), 5. Brandon Handy (Johnstown)

125 (Two-Stroke): 1. Ryan Sluiter (Bovina), 2. Dominic J. Carnibucci (Averill Park), 3. Ryan Wilson (Cobleskill), 4. Kevin Amo Jr. (Taberg), 5. Cole Hulbert (Medusa)

122-Open Expert: 1. Mitch Daugherty (Whitesboro), 2. Andy King (West Winfield), 3. Jeff Clark (Ballston Lake), 4. Cody Locci (East Berne), 5. B.J. Smith (Mayfield)

122-Open Amateur: 1. Amos Hughes (Earlville), 2. Frank Hempstead (Westerlo), 3. Adryan Pelosi (Johnstown), 4. Shayne Winton (Hubbardsville), 5. Lawrence Havens (Fort Edward).

122-Open Beginner: 1. Reid Persch (Gloversville), 2. Daryll Roberts (Hudson Falls), 3. Billy Bashwinger (Greenville), 4. Parker Chase (Preston Hollow), 5. Michael Zuger (Argyle)

122-Open Novice: 1. Jack Mulyca (Caroga Lake), 2. Tyler Bigford (Sherburne), 3. Matt Matthewson (Bainbridge), 4. Steven Cuomo (Amsterdam), 5. Chris Pizer (Rome)

Plus 30 Amateur: 1. Charlie Vrooman (Queensbury), 2. Jeremy Tittemore (Amsterdam), 3. John St. Gelais (Schaghticoke)

Plus 30 Expert: 1. Jim Joy (Sauquoit), 2. Mike Bracht (Ballston Spa), 3. Andrew Darrah (South Glens Falls), 4. Matt Dwyer (Esperance), 5. Cory Bogett (Malone)

Junior Mini (9-11): 1. Tyler Blowers (Fonda), 2. Nicholas Niles (Gansevoort), 3. Alexis Battista (Gansevoort), 4. Brandon Handy (Johnstown), 5. Aeden O'Connor (Richmondville)

Schoolboy (12-16): 1. Ryan Sluiter (Bovina), 2. Derek Bracht (Ballston Spa), 3. Zachary Fancher (Warnerville), 4. Luke Kochon (Cobleskill), 5. Kyle Burgess (Earlville)

Collegeboy (14-24): 1. Cody Sawyer (Garner, N.C.), 2. Adryan Pelosi (Johnstown), 3. Lawrence Havens (Fort Edward), 4. Kris St. Gelais (Schaghticoke), 5. Patrick Coreno (Mechanicville)

85cc (12-15): 1. Mark Molesky (Sloansville), 2. Anthony Grenga (Pennellville), 3. Casey Battisti (Johnstown), 4. Nick Rotella (Mineville), 5. Nicholas Debarnardis (Frankfort)

Plus 25 Amateur: 1. Kevin Scarcella (Ravena), 2. Aaron Bell (Vernon), 3. Dustin Peterson (Argyle), 4. Adam Tilbe (Edmeston), 5. Andrew Tripple (Bridgewater)

Plus 25 Expert: 1. Mitch Daugherty (Whitesboro), 2. Andy King (West Winfield), 3. B.J. Smith (Mayfield)

Plus 40 Amateur: 1. John St. Gelais (Schaghticoke), 2. Rusty Braunsdorf (Hartford), 3. James Demko (Frankfort), 4. Dominic Carnibucci (Averill Park), 5. David Hurlburt (Oneonta)

Plus 40 Expert: 1. Todd Cleveland (Schoharie), 2. Mike Bracht (Ballston Spa), 3. Matt Dwyer (Esperance), 4. Brent Seymour (North Norwich)

122-250cc Novice: 1. Tyler Bigford (Sherburne), 2. Alex Hughes (Earlville), 3. Anthony Barker (Canastota), 4. Nathan Hickok (Delanson), 5. Jack Mulyca (Caroga Lake)

122-250cc Beginner: 1. Reid Persch (Gloversville), 2. Parker Chase (Preston Hollow), 3. Thane Reilly (Wynantskill), 4. Daryll Roberts (Hudson Falls), 5. Dominick Mancini (Fonda)

122-250cc Exper: 1. Mitch Daugherty (Whitesboro), 2.Jeff Clark (Ballston Lake), 3. Adam Handy (Gloversville), 4. Brody Zelezny (Fort Plain), 5. Cody Sawyer (Garner, N.C.)

122-250cc Amateur: 1. Frank Hempstead III (Westerlo), 2. Derek Bracht (Ballston Spa), 3. Luke Kochon (Cobleskill), 4. Amos Hughes (Earlville), 5. Ryan Fanuele (Altamont)

Open Mini (10-16): 1. Ryan Daly (Cobleskill), 2. Dominic Carnibucci (Averill Park), 3. Mark Molesky (Sloansville), 4. Nicholas Debernardis (Frankfort), 5. Alex Barnard (Ballston Spa)

Quad Amateur: 1. Jason Holbert (Burlington Flats), 2. Michael Arnold (Troy), 3. Devon Malbut (Copenhagen), 4. Mitch Williams (Parish)

Quad Expert: 1. Michal Bluy (Norwich), 2. Chris Hoffarth (Schodack Landing), 3. Chad Yarter (Gansevoort), 4. Derek Graham (Corinth), 5. Travis Recore (Malone)

Quad Schoolboy (12-16): 1. Dakota Black (Pattersonville)

Quad Schoolgirl (12-16): 1. Cortney Grant (Moira), 2. Brandi Hirschfeld (Amsterdam)

Quad Novice: 1. Justin Laflesh (Malone), 2. Chad Carter (Burke), 3. Charles Bush (Nedrow), 4. Joe Fabrizio (Rome)

Plus 25 Quad: 1. Ryan Bolton (Burlington Flats), 2. Fred Dashnaw (Massena), 3. Jacob Tripple (West Winfield), 4. Travis Keegan (Camden), 5. Mike Mealus (Lowville)

50cc Pee Wee (Junior 4-6): 1. Gavin Betts (Clifton Park), 2. Riley Sanderson (Altamont)

50cc Pee Wee (Senior 7-8): 1. Dominic Grenga (Pennellville), 2. Chad Forstell (Scotia), 3. Andrew Weingarten (Cobleskill), 4. Drew Maurer (Turin), 5. Richard Sanderson (Altamont)

Mini Quad (50cc Production): 1. Dareck Graham (Corinth), 2. Dylan Warner (Malone)

Mini Quad (51-90cc Production): 1. Matthew Hirschfeld (Amsterdam), 2. Cicelia Thompson (Burlington Flats), 3. Jason Morrison Jr. (Johnstown), 4. Mason St. John-Lemery (Queensbury)

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web