Colonial wrestling all-stars named

Ravena-Coeymans-Selkirk placed four wrestlers on the first team of the Colonial Council all-star team.

Ryan Allman (106 pounds), David Ingraham (182), Naphtali Steward (195) and Keith Houghtaling (285) all earned first-team honors for the Indians.

Watervliet’s Connor Lyons (13), Charles LaBelle (132) and Collin O’Brien (145) also were named to the first team, while Albany Academy had Trent Svingala (99) and Zach Zebrowski selected to the first team.

Rounding out the first-team selections were LaSalle’s Caiden Mondore (120) and Ryan Moore (152); Cohoes’ Ryan Sencer (170) and Reggie Poulin (220); Cobleskill-Richmondville’s Brandon Merchant; and Ichabod Crane’s Brandon Gardner (138).

Cobleskill-Richmondville placed four wrestlers on the second team. Greg Hotaling (99), Devon Lampron (132), Devin Cooper (152) and Jack Brown (220) all earned second-team status for the Bulldogs.

Albany Academy’s Zarek Thomas (138) and Kyle Jasenski (145) were named to the second team along with Cohoes’ Dwayne Compton (106), Nate Giller (160) and Noah Nemier (182).

Rounding out the second-team selections were Ichabod Crane’s Jared Kwarta (113), Watervliet’s Evan Cote (120), Ravena-Coeymans-Selkirk’s Luke Davison (126), Schalmont’s Jake Dembrosky (170), Watervliet’s Hunter Weaver (195) and Schalmont’s Noah Baker (285).

Fonda-Fultonville did not have any wrestlers earn all-league honors.

2015-16 Colonial Council Wrestling All-Stars

First Team

99: Trent Svingala (Albany Academy)

106: Ryan Allman (Ravena-Coeymans-Selkirk)

113: Connor Lyons (Watervliet)

120: Caiden Mondore (LaSalle)

126: Brandon Merchant (Cobleskill-Richmondville)

132: Charles LaBelle (Watervliet)

138: Brandon Gardner (Ichabod Crane)

145: Collin O’Brien (Watervliet)

152: Ryan Moore (LaSalle)

160: Zach Zebrowski (Albany Academy)

170: Ryan Sencer (Cohoes)

182: David Ingraham (Ravena-Coeymans-Selkirk)

195: Naphtali Steward (Ravena-Coeymans-Selkirk)

220: Reggie Poulin (Cohoes)

285: Keith Houghtaling (Ravena-Coeymans-Selkirk)

Second Team

99: Greg Hotaling (Cobleskill-Richmondville)

106: Dwayne Compton (Cohoes)

113: Jared Kwarta (Ichabod Crane)

120: Evan Cote (Watervliet)

126: Luke Davison (Ravena-Coeymans-Selkirk)

132: Devon Lampron (Cobleskill-Richmondville)

138: Zarek Thomas (Albany Academy)

145: Kyle Jasenski (Albany Academy)

152: Devin Cooper (Cobleskill-Richmondville)

160: Nate Giller (Cohoes)

170: Jake Dembrosky (Schalmont)

182: Noah Nemier (Cohoes)

195: Hunter Weaver (Watervliet)

220: Jack Brown (Cobleskill-Richmondville)

285: Noah Baker (Schalmont)

Honorable Mention

99: Brandon Mogul (Ravena-Coeymans-Selkirk), Caleb Svingala (Albany Academy)

106: Patrick Moore (Watervliet)

113: Andrew Beck (Schalmont)

120: Jared Rhodes (Ichabod Crane)

126: Jefferson LaMountain (Albany Academy)

132: Juan Estrada (Ravena-Coeymans-Selkirk), Drew Bogdan (Albany Academy)

138: A.J. Fletcher (Cobleskill-Richmondville)

145: Matt Osborne (Schalmont)

160: Stephen Lyons (Watervliet)

170: Andrew Larvia (Watervliet)

182: Jason Wheeler (Lansingburgh)

By -