Mayfield-Northville girls sweep meet

MAYFIELD – The Mayfield-Northville girls track team swept Galway and Mekeel Christian Academy, while the boys earned a split decision in Western Athletic Conference track and field action Tuesday afternoon at Mayfield Elementary School.

The Mayfield-Northville girls defeated Galway 89-48 and Mekeel Christian Academy 73-62, while Mekeel Christian Academy defeated Galway 79-57.

The Galway boys swept the dual meet, defeating Mekeel Christian Academy 89-31 and Mayfield-Northville 71-61. Mayfield-Northville beat Mekeel Christian Academy 102-31.

Kaylee Bumpus was a double winner for Mayfield-Northville, picking up individual victories in the 100-meter dash and the pole vault.

Emily Frasier, Hannah Coupas and Jill Hadland also posted individual victories for the Mayfield-Northville girls.

On the boys side, Josh Febbie picked up victories in the 1,600- and 3,200-meter runs for Mayfield-Northville, while Tyler Newkirk won the 400-meter hurdles and Nathan VanHorn won the long jump.

Boys

Galway 89, Mekeel Christian Academy 31

Mayfield-Northville 102, Mekeel Christian Academy 31

Galway 71, Mayfield-Northville 61

100: Jake Restivo (G), 11.3

200: Tony Commingsong (G), 24.2

400: Jose Diaz (G), 55.6

800: Chad Sherman (G), 2:19.6

1,600: Josh Febbie (MN), 5:21

3,200: Josh Febbie (MN), 11:32.6

110 Hurdles: J. Sitterly (MCA), 21.6

400 Hurdles.: Tyler Newkirk (MN), 1:15.3

400 relay: Galway (Commingsong, Restivo, Mancini, Diaz), 49.02

1,600 relay: Mayfield-Northville (Goodemote, Cartwright, MacFarland, Dickey), 4:34.8

3,200 relay: Galway (Diaz, Ingle, Sherman, Mathews), 9:22

Long jump: Nathan VanHorn (MN), 18-1 1 /4

Triple jump: Erik Mathews (G), 35-8

High jump: Jake Restivo (G), 5-8

Pole vault: Jose Diaz (G), 9-0

Shot put: Adam Mancini (G), 34-9

Discus:Willie Armao (MCA), 114-8

Girls

Mayfield-Northville 73, Mekeel Christian Academy 62

Mayfield-Northville 89, Galway 48

Mekeel Christian Academy 79, Galway 57

100: Kaylee Bumpus (MN), 13.4

200: Laura Gardener (G), 28.5

400: Hannah Coupas (MN), 1:07

800: Jill Hadland (MN), 2:54

3,000: Madison Lilienthal (MCA), 12:33;

400 relay: Mekeel Christian Academy (Singleton, Show, Show, Armao) 54.88

1,600 relay: Mekeel Christian Academy (Show, Show, Dean, Lilienthal), 4:56

3,200 relay: Mayfield-Northville (Relyea, Nikollaj, Dopp Barker), 11:55.2

100 Hurdles: Emily Frasier (MN), 20.1

400 Hurdles.: Zembsch (G) 1:26

Long jump: Elizabeth Singleton (MCA), 16 1 1 /2

Triple jump: Leah Vanderhorst (G) 28-0

High jump: Dean (MCA), 4-4

Shot put: Show (MCA), 28-11

Discus: Show (MCA), 94-2

Pole vault: Kaylee Bumpus (MN), 7-0

Canajoharie boys, Fort Plain girls prevail

FORT PLAIN – The Canajoharie Cougars overpowered the competition at Tuesday’s dual meet at the Fort Plain Sports Complex.

Canajoharie defeated host Fort Plain 116-24 and Saratoga Catholic 125-13. The Hilltoppers defeated Spa Catholic 85-34

In the girls meet, Fort Plain topped the Canajoharie Lady Cougars 74-65 and Spa Catholic 91-28. Canajoharie beat Saratoga Catholic 97-40.

Kevin Mazzarella, Kaisean Adams and Ken Sullivan Jr. were double individual winners for the Canajoharie boys, while Kevin Cronin posted two wins for Spa Catholic.

On the girls side, Jordan Porter posted three individual victories for Canajoharie, winning the 100, 400 and 800 meter events. Maddy Elliott won the 1,500- and 3,000-meter runs, while Sydney Weingart won the 100- and 400-meter hurdle events.

Love Nemecek picked up the victories in the shot put and discus for Fort Plain, while Brandy Walters won the long and triple jumps.

Boys

Canajoharie 125, Saratoga Catholic 13

Canajoharie 116, Fort Plain 24

Fort Plain 85, Saratoga Catholic 34

100: Kevin Mazzarella (C), 11.8

200: Kevin Mazzarella (C), 25.0

400: Logan Arduini (C), 58.9

800: Alex Yacobucci (C), 2:20.8

1,600: Kevin Cronin (SC), 5:14.0

3,200: Kevin Cronin (SC), 11:37.6

110 Hurdles: Ken Sullivan (C), 16.1

400 Hurdles: Ken Sullivan (C), 61.8

400 relay: Canajoharie (Mazzarella, Estep, Syslon, Terwilliger), 50.7

1,600 relay: Canajoharie (Sullivan, Arduini, Yacobucci, Congdon), 3:53

3,200 relay: Canajoharie (Congdon, Yacobucci, Arduini, Mason), 9:21.2

Shot put: Nate Florian (FP), 38-3

Discus: Mike Hartlieb (C), 126-11

Long jump: Kaisean Adams (C), 18-10 1 /4

Triple jump: Kaisean Adams (C), 37-1

High jump: Ed Rolle (FP), 5-10

Pole vault: Chris Estep (C), 8-6

Girls

Fort Plain 74, Canajoharie 65

Fort Plain 91, Saratoga Catholic 28

Canajoharie 97, Saratoga Catholic 40

100: Jordan Porter (C) 13.2

200: Caitlyn Porter (FP), 29.2

400: Jordan Porter (C), 67.6

800: Jordan Porter (C), 2:41.7

1,500: Maddy Elliott (C), 5:48.7

3,000: Maddy Elliott (C), 13:03

400 Relay: Fort Plain (Behan, Walters, Walters, Nellis), 57.9

1,600 Relay: Fort Plain (Shirley, Potter, Porter, Munson), 4:56.1

3,200 Relay: Fort Plain (Potter, Porter, Cechnicki, Munson).

100 Hurdles: Sydney Weingart (C), 18.9

400 Hurdles: Sydney Weingart (C), 80.7

Shot Put: Love Nemecek (FP), 29-03

Discus: Love Nemecek (FP), 86-11

Long Jump: Brandy Walters (FP), 13-10

Triple Jump: Brandy Walters (FP), 30-2

High Jump: Meghan Dingman (C), 4-4

Pole Vault: Cheyann Walters (FP), 7-6

Foothills Council

Schuylerville tops Gloversville

GLOVERSVILLE – Schuylerville got two wins apiece from Joe Barber and Devante Jones in Tuesday’s meet at Park Terrace Elementary School.

Taylor McCredie, Alexander Reppenhagen and Zachary Alikhan posted victories for the host Huskies.

On the girls side, Schuylerville got three wins from Suzi Hanehan, while Caitlin Scavone picked up a pair of victories.

Gloversville’s Kayla Murphy swept the weight events, while Madison Fancher, Sierra Fancher, Brianna Port and Haley Dunlap scored wins.

Boys

Schuylerville 99, Gloversville 33

100: Joe Barber (S), 11.70

200: Joe Barber (S), 24.3

400: Matt Palmer (S), 56.6

800: Brenden Parillo (S), 2:20.7

1,600: Devante Jones (S), 5:15.0

3,200: Devante Jones (S), 11:15.5

110 Hurdles: Ethan Gray (S), 16.40

400 Hurdles: Taylor McCredie (G), 1:01.60

400 Relay: Schuylerville (Griffen, Luhmann, Phillips, Barber), 46.50

1,600 Relay: Schuylerville (Burke, Griffen, Gray, Reulet), 3:46.0

3,200 Relay: Schuylerville (Parillo, Palmer, McMahon, King), 10:01.0

High Jump: Ben Phillips (S), 5-8

Long Jump: Will Griffen (S), 18-0

Triple Jump: Alexander Reppenhagen (G), 40-1/2

Shot Put: James Burke (S), 37-6

Discus: Zachary Alikhan (G), 104-0

Girls

Schuylerville 71, Gloversville 58

100: Brianna Port (G), 14.0

200: Suzi Hanehan, (S), 27.40

400: Suzi Hanehan (S), 1:09.2

800: Haley Dunlap (G), 2:34.1

1,500: Sunni LaBounty (S), 5:35.3

3,000: Ashley Watson (S), 11:50.8

100 Hurdles: Caitlin Scavone (S), 16.40

400 Hurdles: Caitlin Scavone (S), 1:10.30

400 Relay: Gloversville (Cook, S. Fancher, Morgan, Port), 54.90

1,600 Relay: Schuylerville (Scavone, Hanehan, Taylor, Nesbitt), 4:46.5

3,200 Relay: Schuylerville (Watson, Murray, LaBounty, Freemire), 10:56.70

High Jump: Madison Fancher (G), 4-7

Long Jump: Suzi Hanehan (S), 15-00.5

Triple Jump: Sierra Fancher (G), 33-

Shot Put: Kayla Murphy (G), 25-5

Discus: Kayla Murphy (G), 81-3

Johnstown falls to Scotia-Glenville

SCOTIA – Erik Frank recorded a pair of individual victories for the Johnstown boys in Tuesday’s league meet.

Frank won the 400-meter hurdles and the pole vault for the Sir Bills, while Brandon Mraz won the 3,200-meter run and Thomas Lizio won the discus and Nick Fraiser topped the field in the high jump.

Justin Ruan and Jacob Greski were double winners for the Tartans.

For the girls, Abigail Queeney won the shot put and discus for the Lady Bills, while Abby Gottung won the 400-meter hurdles and Aylene Newman was first to the line in the 3,000-meter run.

Boys

Scotia-Glenville 89, Johnstown 51

100: Justin Ruan (SG), 11.4

200: Justin Ruan (SG), 24.1

400: Grant Norton (SG), 56.6

800: Jacob Greski (SG), 2:07.1

1,600: Jacob Greski (SG), 4:45.6

3,200: Brandon Mraz (J), 11:42.8

110 Hurdles: Jacob Leaper (SG), 18.6

400 Hurdles: Erik Frank (J), 1:04.90

400 relay: Scotia-Glenville (Corker, Ogagan, Ruan, Whitehead), 48.6

1,600 relay: Scotia-Glenville (Adams, Greski, Norton, Tabert), 3:51.1

3,200 relay: Scotia-Glenville (Jerreld, Norton, Pollicino, Tabert), 9:58.4

High jump: Nick Fraiser (J), 5-8

Pole vault: Erik Frank (J), 8-6

Long jump: Chris Adams (SG), 20-5 1 /2

Triple jump: Jama Ogagan (SG), 38-4 3 /4

Discus: Thomas Lizio (J), 88-11

Shot put: Dominic Jack (SG), 34-4 1 /2.

Girls

Scotia-Glenville 82, Johnstown 49

100: Sydnee Smith (SG), 12.9

200: Sydnee Smith (SG), 27.7

400: Liz Esker (SG), 1:04.7

800: Julianna Geniti (SG), 2:40.9

1,500: Julianna Geniti (SG), 5:29

3,000: Aylene Newman (J) 12:00.6

100 Hurdles: Kelly Meade (SG), 16.6

400 Hurdles.: Abby Gottung (J), 1:12.20

400 relay: Scotia-Glenville (Burbank Burns, DeAngelo, Smith), 55.2

1,600 relay: Scotia-Glenville (Esker, Geniti, Meade, Smith), 4:32.9

3,200 relay: Johnstown (Newman, VanValkenburgh, Wilson, Sear), 13:42

High jump: Shannon Burbank (SG), 4-8

Long jump: Caitlyn Burns (SG), 15-5

Triple jump: Caitlyn Burns (SG), 35-1/2

Discus: Abigail Queeney (J), 67-5

Shot put: Abigail Queeney (J), 28-5

Colonial Council

Fonda-Fultonville sweeps league meet

LANSINGBURGH – Damion Freeman picked up three wins in Tuesday’s Colonial Council meet at Lansingburgh High School.

Freeman won the 800- and 3,200-meter runs for the Braves and topped the field in the high jump.

Bryan Finn swept the shot put and discus, while Ben Vardai-Davidson won the pole vault and the 110-meter hurdles and Connor Hanson won the 400 meters and the triple jump.

For the Lady Braves, Alesha Heacock won the pole vault, high jump and triple jump. Brittany Castelluccio won the long jump and 100-meter dash, while Jamie Kasza was first to the line in the 1,500- and 3,000-meter runs.

Boys

Fonda-Fultonville 109, Lansingburgh 27

100: Lansingburgh

200: Lansingburgh

400: Connor Hanson (FF), 58.5

800: Damion Freeman (FF), 2:15.1

1,600: Clane Newcomer (FF), 5:15.0

3,200: Damion Freeman (FF), 12:02.2

110 Hurdles: Ben Vardai-Davidson (FF), 16.9

400 Hurdles: Ian Coyne (FF), 1:07.3

400 relay: Lansingburgh

1,600 relay: Fonda-Fultonville (Barker, Hanson,Coyne, Gatto), 4:03.1

3,200 relay: Fonda-Fultonville (Zenzen, Barker, Freeman, Coyne), 9:24.0

High jump: Damion Freeman (FF), 5-0;

Pole vault: Ben Vardai-Davidson (FF), 10-6

Long jump: Zach LaVoie (FF), 19-3

Triple jump: Connor Hanson (FF), 36-5

Discus: Bryan Finn (FF), 38-4

Shot put: Bryan Finn (FF), 121-4

Girls

Fonda-Fultonville 115, Lansingburgh 25

100: Brittany Castelluccio (FF), 12.8

200: Lansingburgh

400: Kacie Hunter (FF),

800: Katie Dunham (FF), 2:44.4

1,500: Jamie Kasza (FF), 5:27.2

3,000: Jamie Kasza (FF), 12:15

100 Hurdles: Emma Rhodes (FF), 16.9

400 Hurdles.: Lydia Brown (FF), 1:19.3

400 relay:Fonda-Fultonville (S. Hesch, Castelluccio, Duval, Rhodes), 53.8

1,600 relay:Fonda-Fultonville (Cook, Hunter, LaPratt, Vardai-Davidson), 4:49.4

3,200 relay: Fonda-Fultonville (Cook, Hunter, Dunham, Brown), 11:58.0.

High jump: Alesha Heacock (FF), 4-08

Long jump: Brittany Castelluccio (FF), 16-4.5

Triple jump: Alesha Heacock (FF), 33-10

Discus: Lansingburgh

Shot put: Lansingburgh

Pole Vault: Alesha Heacock (FF), 7-6

By -