2017 High School Softball Preview: Ready and Waiting

PHOTOGRAPHER:
Johnstown’s Alison Trajlinek throws to the plate during a Foothills Council South Division game against Gloversville at Johnstown High School on May 12, 2016. Trajlinek is one of several returnees for the Lady Bills this season. (The Leader-Herald/Paul Wager)

It’s been a slow start to the season for the area’s softball teams.

Just three games have been played thus far as cancelations and postponements have dominated the early-season schedule.

When Mother Nature finally relents and allows the season to get going, the area’s teams have plenty of reason to be optimistic as nearly every team returns the bulk of last year’s lineup

Foothills Council

After posting a 2-17 overall record and a 1-12 league mark in his first season, Gloversville coach Mark LeFever will look to improve on both records this season.

He will need to replace Emily Washburn, who was named a second-team Foothills Council all-star.

Rebecca Brown-Weinstock, Taylor Wadsworth, Jennifer Vickery, Gabby Langley, Zionna Belknap, Caitlyn Catucci and Michaela Ponticello all return for the Huskies.

Vickery was named a second-team all-star last season.

Newcomers Sheyenne Beach, Payton Biasini, Katlyn Cwiakala and Kendra Lavery round out the Gloversville roster.

“We have a nice mix of players that have been working hard in the gym getting ready for the season. Jen Vickery and Michaela Ponticello should provide solid pitching and keep us competitive in the league,” LeFever said. “I think we’ve improved both offensively and defensively from last year and look forward to a fun and successful season.”

In Johnstown, coach Jamie Kohout heads into the season with a large group of returning players.

That group includes Mallory Baldwin, Cecelia Mowrey, Sydney Darling, Josephine Mowrey, Anna Heroth, Alex Thiessen, Tara Kilmartin and Alison Trajlinek.

Baldwin was named a second-team Foothills Council all-star last season.

New to the Lady Bills’ roster this season are Kaitlyn Angus, Grace Giarizzo, Abby Crouse, Salem Keeling, Janay Douglas, Zoe Petrie and Sophia Frenyea.

“I am very excited and confident to begin our season,” Kohout said. “I have some strong returning players and many promising newcomers who have demonstrated their abilities during the preseason. I am hopeful for a competitive season.”

Johnstown, which went 4-11 overall and 4-9 in Foothills Council play last season, will look to replace Jackie Claburn, Alexis Darling, Molly Morrison and Taylor Hill. Claburn was named a second-team Foothills Council all-star.

Entering her fourth season as coach at Broadalbin-Perth, Carrie Spraker will look to replace Tatiana Ivery, Zoe Simonson, Mackenzie Morrison, Gabby Smith and Alex Zarrelli from last year’s team, which went 7-9 overall and 6-7 in Foothills play.

Smith was named a first-team Foothills Council all-star, while Simonson (second team) and Morrison (honorable mention) also were recognized.

Ali Visco, Corrine Casey, Hannah Magliocca, Andasia Holz and Olivia Wallin-Eddy all return for the Lady Patriots.

Casey was named a second-team Foothills Council all-star.

Rounding out the roster are newcomers Adrienne Morreale, Danielle Winney, Tesa Brody, Sara Kline, Kara Terwilliger, Kayla Weaver, Dana Pitman and Gabby Martin.

“We have many new players to the varsity level as well as some key returning players,” Spraker said. “We are looking for the returning players to lead by example and develop a competitive spirit among the team. The team is excited for the new season and hopes to build off the momentum from last season.”

Amsterdam lost Braelin Aldi from last year’s team, but returns nine players.

Gianna Quatrini, Katerina Keyser, Morgan Durinick, Ericha Engle, Martina Hughes, Michela Rust, Emma Patrei, Michela Kelly and Megan LaMont all return for the Lady Rams, who went 6-14 overall and 3-10 in Foothills play last season.

LaMont was named a first-team Foothills Council all-star last season, while Patrei was named to the second team.

Newcomers Rena Peconie, Karly Power, Madison Lanza and Kaylee Cappuccio round out the Amsterdam roster.

“We had a very young, inexperienced, team last year. We are excited for this year,” Amsterdam coach Brenden Cetnar said. “We have nine returning players, many of whom started, and the new players added a lot of talent to this roster. We have a deep bench as well, which will help us win those close games that we last last year.”

WAC

After posting a 14-5 overall record and a 10-0 league mark, Mayfield is hoping to continue its success this season.

The Lady Panthers lost Taylor Fancher, Julie Hampton, Bri Eagan and Maria Messina. Fancher (.397 average, 19 RBIs) was a second-team WAC all-star last season, while Eagan (.333) was a first-team WAC all-star.

Mayfield returns Sydney Benton, Angelina Mannino, Kylie Cotugno, Taryn LaFontaine, Morgan Lathrop and Karleigh VanNostrand.

Benton was named the WAC North co-Most Valuable Player last season after posting a .438 average with 30 RBIs. Mannino and Cotugno were named first-team WAC North all-stars.

Newcomers Juliana Buyce, Sydney Sheldon, Lindsey Hampton, Kaylee Hampton and Haley Almy complete the Lady Panthers’ roster.

“I am very excited about the potential of this team,” Mayfield coach Ted Horn said. “We have a fantastic group of players back from last year and have a hard-working group of new girls that will see immediate action at the varsity level. We look forward to another great season of Mayfield softball.”

After several seasons in the Colonial Council, Fonda-Fultonville returns to the Western Athletic Conference this season.

After posting a 5-14 overall record last season, Brianne Egelston, Jenna Santabarbara, Katarina Nordby, Breanna Sprague, Sierra Grant, Gianna Carbone, Kelsey Denton, Jordan Araya and Jillian Wilder return from last year’s team.

Newcomers Sierra Rose, Kaleigh Smith, Cassey Knowlton and Avery Cusack round out the FFCS roster.

“We’re looking forward to a successful season back in the WAC,” Fonda-Fultonville coach Kari Callery said. ‘We expect to be competitive and show a lot of potential for a sectional run. We have a great group of hard-working scholar-athletes which should lead to a great season.”

Heading into his third season, Fort Plain coach Rob Jenks will look to improve on last season’s 9-7 overall record.

The Lady Hilltoppers lost Kendra Trembley and Desiree Suits from last year’s team.

Trembley was named co-MVP in the WAC North Division.

Fort Plain returns Micheala Stockwell, Kendall Kennedy, Sierra Logan, Amber Douglas, Alexis Hagadorn, Maecee Lathers, Zoey Horning, Emily Marsh and Eryka Swank.

Stockwell was named a first-team WAC North all-star, while Logan and Kennedy were named to the second team.

“With the return of many key players from last year’s team, we hope to be very competitive in the WAC and sectionals,” Jenks said. “We have two pitchers that will keep us in games. Hopefully, we will be able to score some runs.”

Faith Rende, Jenna Reese and Ang Gomez are new to the Fort Plain roster this season.

After posting one win in 2015, Canajoharie improved to 7-10 overall in 2016.

The Cougars head into the 2017 season looking to continue their upward climb.

Canajoharie will look to replace Jordan Hammons, Katie Towse, Brittini Nestle and Aleigha Ackert from last year’s squad.

Jenna Shepard, Hannah Smith, Madison Koelbl, Mackenzie Bowerman and Brianna DiMascio all return for the Lady Cougars this season.

Bowerman was named a first-team WAC North all-star last season, while Koelbl and Smith were named second-team all-stars.

Newcomers Mollie Krug, Kiah Smith, Caitlyn Montanye, Kylee Rickard, Monica Hartlieb and Alyssa Nestle round out the Canajoharie roster.

“I am looking forward to an exciting season,” Canajoharie coach Bridget Anderson said. “I have a talented group of returning players and some young new players that will be instrumental to our success this year.”

After posting a 4-11 overall record and a 2-8 WAC mark last season, Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville will look to improve on both marks in 2017.

The Lady Wolves lost Samantha LaCoppola from last year’s team, but return Caitlin Handy, Madison Johnson, Fontana LaCoppola, Erielle Guilleguitan, Jazmin Munford and Abigail Countryman.

Handy was named a first-team WAC North all-star last season.

“Even though looking at our roster, we are very young with only one senior and 12 underclassmen, we have a strong core of returners looking to lead our team to a successful season in the WAC,” OESJ coach Brittany Edwards said. “We have high expectations of making sectionals and being competitive as a whole.”

Newcomers Amethyst Scherer, Sarah King, Kyara Nichols, Shaina Golladay, Meadow Arduini, Kenidee Oare and Abby Johnson round out the OESJ roster.

MVAC

After going 0-8 overall last season, Wells is hoping that a large group of returnees will help it break into the win column.

Erika Foster, Madeline Pierce, Rebekah Weaver, Jocelyn Scribner, Madeline Brown and Dallas Erb all return for the Lady Indians.

Rounding out the roster are newcomers Jonni Stuart, Marissa Mattice, Sierra Mauro, Maygan Robinson, Cassandra Mattice, Joyellen Trezise, Ruth Johnson and Genevieve Brown.

Ed Pruden will serve as coach this season, taking over for Parris Beach.

“We have a healthy blend of starters from last year, as well newcomers,” Pruden said. “Our goal is to grow as a team and reduce our mental mistakes.”

Wells lost Sheyenne Beach, Maigen Wilson, Chelsea Kennedy, Sarah Darling and Alex Brenan from last year’s squad.

2017 High School Softball Schedule

Monday, April 10

Johnstown at Amsterdam, 4:30 p.m.

Gloversville at Broadalbin-Perth, 4:30 p.m.

Galway at Fort Plain, 4:30 p.m.

Middleburgh at Canajoharie, 4:30 p.m.

Schoharie at Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville, 4:30 p.m.

Mayfield at Bishop Gibbons, 4:30 p.m.

Tuesday, April 11

Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville at Schoharie, 4:30 p.m.

Wednesday, April 12

Gloversville at Scotia-Glenville, 4:30 p.m.

Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville at Mayfield, 4:30 p.m.

Fort Plain at Fonda-Fultonville, 4;30 p.m.

Bishop Gibbons at Galway, 4:30 p.m.

Canajoharie at Berne-Knox-Westerlo, 4:30 p.m.

Wells at Indian Lake-Long Lake, 4:30 p.m.

Amsterdam at Glens Falls, 5 p.m.

Broadalbin-Perth at Johnstown, 7 p.m.

Thursday, April 13

Broadalbin-Perth at Amsterdam, 4:30 p.m.

Johnstown at Scotia-Glenville, 4:30 p.m.

Gloversville at Queensbury, 4:30 p.m.

Fonda-Fultonville at Galway, 4:30 p.m.

Friday, April 14

Minerva-Newcomb at Wells, 4:30 p.m.

Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville at Johnstown, 7 p.m.

Monday, April 17

Scotia-Glenville at Gloversville, 4:30 p.m.

Johnstown at Schuylerville, 4:30 p.m.

Amsterdam at Hudson Falls, 4 p.m.

Broadalbin-Perth at Glens Falls, 4:30 p.m.

Galway at Canajoharie, 4:30 p.m.

Herkimer at Fort Plain, 4:30 p.m.

Wednesday, April 19

Schoharie at Fort Plain, 11 a.m.

Scotia-Glenville at Amsterdam, 4 p.m.

Schuylerville at Broadalbin-Perth, 4:30 p.m.

Fonda-Fultonville at Duanesburg, 4:30 p.m.

Middleburgh at Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville, 4:30 p.m.

Gloversville at Johnstown, 7 p.m.

Thursday, April 20

Canajoharie at Herkimer, 4:30 p.m.

Friday, April 21

Fort Plain at Middleburgh, 11 a.m.

Broadalbin-Perth at Hudson Falls, noon

Schuylerville at Gloversville, 4:30 p.m.

Johnstown at Queensbury, 4:30 p.m.

Amsterdam at South Glens Falls, 4:30 p.m.

Canajoharie at Schoharie, 4:30 p.m.

Fonda-Fultonville at Bishop Gibbons, 4:30 p.m.

Saturday, April 22

Johnstown, Fonda-Fultonville at Papierniak Tournament (at Fonda-Fultonville), 9 a.m.

Monday, April 24

Amsterdam at Gloversville, 4:30 p.m.

South Glens Falls at Johnstown, 4:30 p.m.

Scotia-Glenville at Broadalbin-Perth, 4:30 p.m.

Mayfield at Canajoharie, 4:30 p.m.

Fonda-Fultonville at Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville, 4:30 p.m.

Berne-Knox-Westerlo at Fort Plain, 4:30 p.m.

Galway at Duanesburg, 4:30 p.m.

Wells at Willsboro, 4:30 p.m.

Tuesday, April 25

Galway at Mayfield, 4:30 p.m.

Fort Plain at Canajoharie, 4:30 p.m.

Mohonasen at Amsterdam, 4:30 p.m.

Wednesday, April 26

South Glens Falls at Broadalbin-Perth, 4:30 p.m.

Queensbury at Amsterdam, 4:30 p.m.

Johnstown at Hudson Falls, 4:30 p.m.

Gloversville at Glens Falls, 4:30 p.m.

Middleburgh at Fonda-Fultonville, 4:30 p.m.

Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville at Canajoharie, 4:30 p.m.

Berne-Knox-Westerlo at Galway, 4:30 p.m.

Mayfield at Schoharie, 4:30 p.m.

Wells at Johnsburg, 4:30 p.m.

Thursday, April 27

Berne-Knox-Westerlo at Mayfield, 4:30 p.m.

Mohonasen at Gloversville, 4:30 p.m.

Friday, April 28

Fort Plain at Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville, 4:30 p.m.

Fonda-Fultonville at Schoharie, 4:30 p.m.

Canajoharie at Bishop Gibbons, 4:30 p.m.

Schroon Lake/Bolton at Wells, 4:30 p.m.

Saturday, April 29

Fort Plain at Mudville Tournament (Herkimer), TBA

Galway at Corinth Tournament, TBA

Monday, May 1

Hudson Falls at Gloversville, 4:30 p.m.

Amsterdam at Broadalbin-Perth, 4:30 p.m.

Middleburgh at Mayfield, 4:30 p.m.

Galway at Fonda-Fultonville, 4:30 p.m.

Fort Plain at Duanesburg, 4:30 p.m.

Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville

at Berne-Knox-Westerlo, 4:30 p.m.

Wells at Minerva-Newcomb, 4:30 p.m.

Glens Falls at Johnstown, 5 p.m.

Tuesday, May 2

Gloversville at Mohonasen, 4:30 p.m.

Wednesday, May 3

Broadalbin-Perth at Scotia-Glenville, 4:30 p.m.

Amsterdam at Schuylerville, 4:30 p.m.

Canajoharie at Fort Plain, 4:30 p.m.

Fonda-Fultonville at Mayfield, 4:30 p.m.

Bishop Gibbons at Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville, 4:30 p.m.

Galway at Middleburgh, 4:30 p.m.

Indian Lake-Long Lake at Wells, 4:30 p.m.

Johnstown at Gloversville (Meco Ball Park), 7 p.m.

Thursday, May 4

Mayfield at Galway, 4:30 p.m.

Broadalbin-Perth at Queensbury, 4:30 p.m.

Friday, May 5

Scotia-Glenville at Johnstown, 4:30 p.m.

Gloversville at Amsterdam, 4:30 p.m.

Duanesburg at Canajoharie, 4:30 p.m.

Fonda-Fultonville at Berne-Knox-Westerlo, 4:30 p.m.

Fort Plain at Bishop Gibbons, 4:30 p.m.

Willsboro at Wells, 4:30 p.m.

Saturday, May 6

Saratoga Springs Tournment

Mayfield vs. Schuylerville, 9 a.m.

Mayfield vs. Greenwich,11:30 a.m.

Johnstown at Galway Tournament, 2:30 p.m.

Canajoharie at Central Valley Tournament (Ilion), 3 p.m.

Monday, May 8

Broadalbin-Perth at Gloversville, 4:30 p.m.

Canajoharie at Fonda-Fultonville, 4:30 p.m.

Mayfield at Fort Plain, 4:30 p.m.

Duanesburg at Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville, 4:30 p.m.

Johnsburg at Wells, 4:30 p.m.

Amsterdam at Johnstown, 7 p.m.

Tuesday, May 9

Mayfield at Fonda-Fultonville, 4:30 p.m.

Schoharie at Galway, 4:30 p.m.

Canajoharie at Little Falls, 4:30 p.m.

Wednesday, May 10

Johnstown at Broadalbin-Perth, 4:30 p.m.

Gloversville at South Glens Falls, 4:30 p.m.

Amsterdam at Scotia-Glenville, 4:30 p.m.

Duanesburg at Mayfield, 4:30 p.m.

Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville at Fonda-Fultonville, 4:30 p.m.

Wells at Schroon Lake/Bolton, 4:30 p.m.

Dolgeville at Morrisville-Eaton, 4:30 p.m.

Thursday, May 11

Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville at Galway, 4:30 p.m.

Foothills Council Crossovers (at South), 4:30 p.m.

Friday, May 12

Minerva-Newcomb at Wells, 4:30 p.m.

Saturday, May 13

Herkimer at Canajoharie, 11 a.m.

Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville

at Mudville Tournament (Herkimer), 11:30 a.m.

Gloversville at Mayfield Tournament, TBA

Monday, May 15

Wells at Indian Lake-Long Lake, 4:30 p.m.

WAC Crossovers, TBA

By Paul Wager

Leave a Reply