Sea Dragons, C-FP swimmers post wins

HUDSON FALLS — The gloversville-Mayfield swimemrs got individual victories from Brandon Becker, Yxiphrm Burke, Dane Dillenback, Danny Helou and Nicholas Vincent in their Foothills Council victory over Hudson Falls-South Glens Falls Thursday.

Becker won the 200-yard freestyle for the Sea Dragons with a time of 2:02.65, while Burke took top honors in the 1-meter diving with his score of 163.30 and Dillenback won the 100-yard butterfly in 1:00.06.

Helou touched first in the 500-yard freestyle with his time of 5:33.0 and Vincent won the 100-yard breaststroke with a time of 1:17.04.

Gloversville-Mayfield 101,

Hudson Falls-South Glens Falls 72

200 medley relay: Gloversville-Mayfield (Fancher, Kemmet, Dillenback, Helou), 1:52.97.

200 freestyle: 1. Brandon Becker (GM), 2:02.65.

200 individual medley: 1. Dimitri Bonesteel (HF/SGF), 2:20.00.

50 freestyle: 1. Dylan Anselment (HF/SGF), 25.28.

Diving: 1. Yxiphrm Burke (GM) 163.30.

100 butterfly: 1. Dane Dillenback (GM) 1:00.06.

100 freestyle: 1. Brandon French (HF/SGF), 57.33.

500 freestyle: 1. Danny Helou (GM), 5:33.0.

200 freestyle relay: Gloversville-Mayfield (Fancher, Dillenback, Helou, Becker), 1:40.33.

100 backstroke: 1. Nicholas Vincent (GM) 1:09.38.

100 breaststroke: 1. Avery Willis (HF/SGF), 1:17.04.

400 freestyle relay: Hudson Falls/South Glens Falls (French, Humphries, Saville, Bonesteel), 4:15.59.

Canajoharie-Fort Plain 93, Mohonsen-Schalmont 87

ROTTERDAM — The Canajoharie-Fort Plain swimmers finished strong in the later events taking the lead on a victory by the 200-yard freestyle relay team of Alex Sydow, Trent Blakeslee, A.J. Sullivan and Danion Jonker and held on for the victory.

Sydow posted a pair of individual victories, winning the 50-yard freestyle in 24.33 and the100-yard butterfly in 1:02.14.

Joe Trembley picked up the win in the 100-yard freestyle for CFP with his time of 50.43, while Dale Plant won the 100-yard backstroke in 1:04.03.

Canajoharie-Fort Plain 93, Mohonsen-Schalmont 87

200 medley relay: Mohonasen-Schalmont (Jordan, Fusco, Walker, Leguire), 1:57.00.

200 freestyle: 1. Charles Jordan (MS), 1:59.01.

200 individual medley: 1. Benedetto Fusco (MS), 2:13.83.

50 freestyle: 1. Alex Sydow (CFP), 24.33.

Diving: 1. Brian Pecor (MS), 206.25.

100 butterfly: 1. Alex Sydow (CFP), 1:02.14.

100 freestyle: 1. Joseph Trembley (CFP), 50.43.

500 freestyle: 1. Charles Jordan (MS), 5:32.73.

200 freestyle relay: Canajoharie-Fort Plain (Sydow, Blakeslee, Sullivan, Jonker), 1:43.35.

100 backstroke: 1. Dale Plant (CFP), 1:04.03.

100 breaststroke: 1. Benedetto Fusco (MS), 1:06.28.

400 freestyle relay: Canajoharie-Fort Plain (Plant, Travis, Abrams, Trembley), 3:47.74.

Glens Falls 91,

Fonda-Johnstown 61

GLENS FALLS — Ben Poltras, Kaleb Sluti and Tyler Benton scored first-place points for Fonda-Johnstown in Thursday’s Foothills Council meet.

Poltras won the 100-yard freestyle with a time of 58.79, while Sluti took top honors in the 100-yard backstroke with a time of 1:07.93 and Benton was tops in the 100-yard breaststroke with a time of 1:23.57.

Glens Falls 91, Fonda-Johnstown 61

200 medley relay: Glens Falls (Floyd, Borgos, Colllins, Center), 1:56.74.

200 freestyle: 1. Hogan Fox (GF), 2:03.99.

200 individual medley: 1. Luke Borgos (GF) 2:22.37.

50 freestyle: 1. Nate Tremaine (GF) 26.56.

Diving: uncontested.

100 butterfly: 1. Neil Hogan (GF), 1:05.48.

100 freestyle: 1. Ben Poltras (FJ), 58.79.

500 freestyle: 1. Luke Borgos (GF) 6:04.79.

200 freestyle relay: Glen Falls (Hogan, Skellie, Kenerson, Ricco), 1:46.37.

100 backstroke: 1. Kaleb Sluti (FJ), 1:07.93.

100 breaststroke: 1. Tyler Benton (FJ), 1:23.57.

400 freestyle relay: Glens Falls (Borgos, Skellie, Hunt, Fox), 3:56.39.

By Paul Wager

Leave a Reply