Several area riders notch wins at Royal Mountain

PHOTOGRAPHER:

Joseph Edwards (911) and Charles Rose (557) race in the first 122-open amateur moto during Wednesday night supercross competition at Royal Mountain Ski Area in Caroga Lake.

 
CAROGA LAKE — A total of 12 area riders picked up wins during supercross competition Wednesday at Royal Mountain Ski Area.

Johnstown’s Kip Simonds, Maxx Miller, Michael Ward and Tom Hogan were among the winners, along with Amsterdam’s Joey Vitalis and Mia Richards.

Also notching victories were Canajoharie’s C.J. Renzi, Fonda’s Charles Rose, Pattersonville’s Eason Baker, Galway’s Trevor Patterson, Gloversville’s Shane Graham and Northville’s Troy Palmer.

Ward swept all four of his motos to win the plus-30 expert and plus-50 open classes.

Renzi was second in the first moto and first in the second moto to win the 122-250 novice class. Renzi also was second in the 122-open novice class.

Rose was second in the first moto and first in the second moto to win the 122-open amateur class, while Vitalis swept both motos to win the pit bike mod class.

Simonds won both motos to win the junior mini 9-to-11-year-old class. Simonds also was fourth in the open mini 10-to-16-year-old class.

Miller was second in the first moto and first in the second moto to win the mini 80 12-to-15-year-old class. Miller also was second in the open mini 10-to-16-year-old class.

Baker swept both motos to win the mini 80 9-to-11-year-old class. Baker also was third in the junior mini 9-to-11-year-old class and second in the mini 60 7-to-11-year-old class.

Patterson was first in the first moto and second in the second moto to earn the win in the open mini 10-to-16-year-old class. Patterson also was fifth in the 122-250 amateur class and third in the schoolboy class.

Graham swept both motos to win the pit bike class. while Hogan was second in the first moto and first in the second moto to win the plus-40 amateur class.

Palmer was second in the first moto and first in the second moto to win the quad amateur class, while Richards swept both motos to win the quad schoolboy/girl class.

In addition to Ward, one other rider picked up wins in multiple classes.

Clifton Park’s Gavin Betts won the 122-250 amateur and schoolboy classes.

Other winners included Salem’s Zachary Johnson (122-open novice), Ravena’s Nicholas Touzin (122-125 two-stroke), Accord’s Cole VanGorder (50cc open/E-bike 4-8), Selkirk’s Shawn Flansburg Jr. (50cc 4-6), Ryder Cornelius of Easthampton, Mass. (50cc/E-bike 7-8), East Berne’s Finn Smith (mini 60 7-11), Ryelee David (mini quad 50cc), Frankfort’s Savanah Symonds (mini quad 51-90cc), Greenwich’s Ryan Gillis (plus-30 amateur), Westerlo’s Preston Young (quad expert), Ballston Spa’s Cody Milanese (quad novice), Queensbury’s Becka Broe (women 85-250cc) and Kyle Bushee of Arlington, Vt. (122-open expert).

Several area riders posted top-five finishes in their respective classes Wednesday.

Johnstown’s Brett Unser was second in the 122-125 two-stroke class and second in the 122-250 amateur class, while Gloversville’s Anthony Attigliato was fourth in the 122-250 amateur class.

In the mini quad 51-90cc class, Mayfield’s Chloe VanNostrand was second, Fort Plain’s Kayden Trumbull was third and Fultonville’s Ava Cary was fifth.

Amsterdam’s Maverick Manzer was second in the 50cc 4-to-6-year-old class, Gloversville’s Connor Hallenbeck was fifth in the 50cc/E-bike 7-and-8-year-old class and Johnstown’s Sean Smith Jr. was fourth in the mini 60 7-to-11-year-old class.

In the pit bike mod class, Johnstown’s Matthew Burlett was third and Amsterdam’s Ryan Brown was fourth.
Broadalbin’s Dan Gifford was fourth in the pit bike stock class, while Mayfield’s Jack Battisti was fifth.

In the plus-30 amateur class, Pattersonville’s Mike Baker was second and Johnstown’s Sean Smith was fourth. Baker was second in the plus-40 amateur class.

Amsterdam’s Justin Richards was second in the quad amateur class.

In the quad novice class, Northville’s Joshua Bedell was second and Mayfield’s Zachary VanNostrand was fifth.

Fultonville’s Kendra Cary was second in the quad schoolboy/girl class, while Mayfield’s Chloe VanNostrand was third.

Johnstown’s Hayden Zelich was fourth in the 122-open amateur class, Fort Plain’s Brody Zelezny was second in the 122-open expert class and Johnstown’s Bradley Russo was third in the 50cc open/E-bike 4-to-8-year-old class. Russo also was fourth in the 50cc/E-bike 7-and-8-year-old class.

There were a total of 222 entries for Wednesday’s event.

Results
122-OPEN NOVICE: 1. Zachary Johnson (Salem), 2. C.J. Renzi (Canajoharie), 3. Zachary Martin (Canaan, Conn.), 4. Dylan Poulin (Greenfield Center), 5. Austin Kupiec (Schuylerville)
122-125 2 STROKE: 1. Nicholas Touzin (Ravena), 2. Brett Unser (Johnstown), 3. Joseph Edwards (Cobleskill), 4. Zachary Johnson (Salem), 5. Derrick Fuller (Middleburgh)
122-250 AMATEUR: 1. Gavin Betts (Clifton Park), 2. Brett Unser (Johnstown), 3. Brodie O’Dell (Pownal, Vt.), 4. Anthony Attigliato (Gloversville), 5. Trevor Patterson (Galway)
122-250 NOVICE: 1. C.J. Renzi (Canajoharie), 2. Nicholas Touzin (Ravena), 3. Dylan Unser (Schenectady), 4. Derrick Fuller (Middleburgh), 5. Dylan Poulin (Greenfield Center)
122-OPEN AMATEUR: 1. Charles Rose (Fonda), 2. Joseph Edwards (Cobleskill), 3. Brodie O’Dell (Pownal, Vt.), 4. Hayden Zelich (Johnstown), 5. Ryan Gillis (Greenwich)
122-OPEN EXPERT: 1. Kyle Bushee (Arlington, Vt.), 2. Brody Zelezny (Fort Plain)
50CC OPEN/E-BIKE (4-8): 1. Cole VanGorder (Accord), 2. Ryder Cornelius (Easthampton, Mass.), 3. Bradley Russo (Johnstown), 4. Brody Kilmartin (Gansevoort), 5. Shawn Flansburg Jr. (Selkirk)
50CC (4-6): 1. Shawn Flansburg Jr. (Selkirk), 2. Maverick Manzer (Amsterdam), 3. Mckinnon Gray (Laurens), 4. Brody Burnham (Corinth), 5. Logan Collier (Richmondville)
50CC/E-BIKE (7-8): 1. Ryder Cornelius (Easthampton, Mass.), 2. Cole VanGorder (Accord), 3. Brody Kilmartin (Gansevoort), 4. Bradley Russo (Johnstown), 5. Connor Hallenbeck (Gloversville)
JUNIOR MINI (9-11): 1. Kip Simonds (Johnstown), 2. Finn Smith (East Berne), 3. Eason Baker (Pattersonville), 4. Wyatt Washburn (Fort Edward), 5. Soren Allen (Fort Edward)
MINI 60 (7-11): 1. Finn Smith (East Berne), 2. Eason Baker (Pattersonville), 3. Ryder Cornelius (Easthampton, Mass.), 4. Sean Smith Jr. (Johnstown), 5. Soren Allen (Fort Edward)
MINI 80 (12-15): 1. Maxx Miller (Johnstown), 2. Joseph Meyer (Valatie), 3. Jack Cowan, 4. Markie Bonneau (Westerlo), 5. Carter Thomas
MINI 80 (9-11): 1. Eason Baker (Pattersonville), 2. Wyatt Washburn (Fort Edward)
MINI QUAD (50cc): 1. Ryelee David
MINI QUAD (51-90cc): 1. Savanah Symonds (Frankfort), 2. Chloe Vannostrand (Mayfield), 3. Kayden Trumbull (Fort Plain), 4. Blake Conroy (Saratoga Springs), 5. Ava Cary (Fultonville)
OPEN MINI (10-16): 1. Trevor Patterson (Galway), 2. Maxx Miller (Johnstown), 3. Joseph Meyer (Valatie), 4. Kip Simonds (Johnstown), 5. Jack Cowan
PIT BIKE MOD: 1. Joey Vitalis (Amsterdam), 2. R.J. Descelo (Schenectady), 3. Matthew Burlett (Johnstown), 4. Ryan Brown (Amsterdam), 5. Noah Pecor
PIT BIKE STOCK: 1. Shane Graham (Gloversville), 2. Zachary Johnson (Salem), 3. Hunter Breedon, 4. Dan Gifford (Broadalbin), 5. Jack Battisti (Mayfield)
PLUS-30 AMATEUR (B/C): 1. Ryan Gillis (Greenwich), 2. Mike Baker (Pattersonville), 3. John Bobeck (Roxbury), 4. Sean Smith (Johnstown)
PLUS-30 EXPERT: 1. Michael Ward (Johnstown)
PLUS-40 AMATEUR (B/C): 1. Tom Hogan (Johnstown), 2. Mike Baker (Pattersonville), 3. Jamie Nimey (Yorkville)
PLUS-50 OPEN: 1. Michael Ward (Johnstown)
QUAD AMATUER: 1. Troy Palmer (Northville), 2. Justin Richards (Amsterdam)
QUAD EXPERT: 1. Preston Young (Westmoreland)
QUAD NOVICE: 1. Cody Milanese (Ballston Spa), 2. Joshua Bedell (Northville), 3. Charles Roney (Schenectady), 4. Ethan Dufresne (Valley Falls), 5. Zachary Vannostrand (Mayfield)
QUAD SCHOOLBOY/GIRL (12-16): 1. Mia Richards (Amsterdam), 2. Kendra Cary (Fultonville), 3. Chloe Vannostrand (Mayfield)
SCHOOLBOY: 1. Gavin Betts (Clifton Park), 2. Nicholas Touzin (Ravena), 3. Trevor Patterson (Galway), 4. Zachary Martin (Canaan, Conn.), 5. Derrick Fuller (Middleburgh)
WOMEN (85-250): 1. Becka Broe (Queensbury), 2. Elysia Meyer (Valatie), 3. Brandie Yaggle (Troy), 4. Teagan Townsend (Westerlo)

 
 
 
 
By Paul Wager

Leave a Reply