High Schools: Golf results for Sept. 12-18

PHOTOGRAPHER:

FILE – Albany Academy’s Kennedy Swedick in October 2021.

HIGH SCHOOLS

Monday, Sept. 12

BOYS

SUBURBAN COUNCIL

Saratoga Springs 226, Bethlehem 292

S: Charlie Gremer 35, Kellen Dean 36, Henry Parobeck 36, Carter Sica 37, Charlie Blake 41, Chaz Colucci 41. B: Jack Leonard 42, Diego Clark 45, Liam Gray 48, Will Clark 49, Jack Vagianelli 54, Jack Hennessy 54.

COLONIAL COUNCIL

Ichabod Crane 181, La Salle 190

IC: Tanner LaTorre 40.

FOOTHILLS COUNCIL

Johnstown 186, Gloversville 199

J: Tavien Blowers 41. G: Jackson DeMagistris 48.

WASAREN LEAGUE

Hoosick Falls 5, Tamarac 0

HF: Aiden Felming 34, Andrew Sparks 39, Brady Mann 40, Dylan Callahan 41, Andrew Marpe 55. T: Adam Rice 53.

Mechanicville 5, Cambridge 0

M: Jack Salvadore 41.

WESTERN ATHLETIC CONFERENCE

Fonda-Fultonville 11, Mayfield/Northville 4

F-F: Rory McGrattan 46, Colby Monty 48, Ryan Cocker 44, Adam Satsman 57, Colton Dongielewicz 70. M/N: Dylan Salvione 44, Drake Lerke 59, Zach Ginter 61, Landon Clark 68, Nicholas Williams 69, Ethan Spencer 80.

Duanesburg 15, Berne-Knox-Westerlo 0

Individual scores not submitted.

Galway 9, Middleburgh 3

G: Eric Zelezniak 37, Josh Lovelass 43. M: Quin Smith 52, Liam Hooper 53.

GIRLS

SUBURBAN COUNCIL

Guilderland 125, Columbia 195

G: Hanna Mitchell 40. C: Taylor Lawrence 58.

Shaker 196, Bethlehem 205

S: Sarah Byun 46, Claire Cunningham 48, Peyton Hoblock 49. B: Elle Lyda 48, Hali Schwalb 49.

NON-LEAGUE

Saratoga Catholic 150, Mohonasen 154

SC: Alis Carter 48, Chloe Lawrence 49, Maddison Norton 53. M: Isabella Petrocci 48, Brooke Bivins 57, Jocellyn Howe 59.

Tuesday, Sept. 13

BOYS

WESTERN ATHLETIC CONFERENCE

Fort Plain 13, OESJ 2

FP: Austin VanGorder 43, Alexis Palmeri 50, Landon VanGorder 55, Larry Sanders 59. OESJ: David Doxtader 57, Tyler Barnes 61, Dalton Kolb 75, Bailey Fink 77.

Wednesday, Sept. 14

BOYS

SUBURBAN COUNCIL

Bethlehem 267, Colonie 298

C: Ryan Mele 43. B: Diego Clark 39, Jack Hennessy 40.

Shenendehowa 252, CBA 258

S: Eric Spoth 39, Avi Meyers 40, Brian Earle 41. CBA: Dixon Boggs 40, CJ Strong 40, Zach Millington 42.

Shaker 250, Niskayuna 267

N: Vincent Liguori 37, Connor Desjardins 40, Aiden Clark 43. S: Kieran Cummins 34, Ted David 41, Colin Wilson 43.

COLONIAL COUNCIL

La Salle 169, Mohonasen 201

LSI: Luke Finlan 37.

Albany Academy 165, Catholic Central 211

CC: John Purifcato 41. AA: Gordon Amodeo 37.

WESTERN ATHLETIC CONFERENCE

Mayfield/Northville 13.5, Berne-Knox-Westerlo 1.5

B-K-W: Owen Lounsbury 51, Charles Tommell 58, Matthew Cyr 60, Justin Murphy 60. M/N: Dillan Salvione 47, Nicholas Williams 51, Landon Clark 55, Zach Ginter 57.

Fonda-Fultonville 12.5, Middleburgh 2.5

F-F: Colby Monty 42, Rory McGrattan 46, Adam Saltsman 58, Ryan Cocker 58, Colton Dongieleicz 69. M: Quin Smith 52, Liam Hooper 56, Andrew Lawyer 58, Reese Kochis 67, Matthew Quinn 73.

FOOTHILLS COUNCIL

South Glens Falls 158, Glens Falls 166

GF: Brayden Dock 32, Logan Drino 41, Brett Chambers 46, Gannon Macdougall 47. SGF: Hayden Knapp 36, Matt Kirk 40, Boston White 40, Tyler Carruthers 40.

Scotia-Glenville 173, Broadalbin-Perth 181, Amsterdam 228

A: Chris Chirico 54, Eddie Harrison 54, Dom Agresta 60, Vincent Bottisti 60. B-P: Derek Goebel 42, Lorenzo Tambasco 44, Noah Russo 46, Drew Platt 49, Zac Rattray 49. S-G: Ed Bradt 42, Henry Jones 42, Bryce Geniti 44, Dante Bianchi 45.

WASAREN LEAGUE

Hoosick Falls 5, Stillwater 0

HF: Fleming 35, Callahan 38, Sparks 44, Mann 44, Marpe 44, Shea 46.

GIRLS

COLONIAL COUNCIL

Voorheesville 170, Mohonasen 173

V: Lillie Junco 47, Bella Carmody 61, Greer Hotaling 62. M: Isabella Petrocci 47, Brooke Bivins 58, Gianna Frisone 68.

SUBURBAN COUNCIL

Saratoga Springs 135, Guilderland 155

S: Maria Jackson 40.

Shenendehowa 202, Colonie 214

S: Campbell Kennedy 46. C: Sienna Wheeler 45.

FOOTHILLS COUNCIL

Broadalbin-Perth 177, Amsterdam N/A

B-P: Rylee Brown 58, Tori Tambasco 58, Amber Furman 61. A: Aubrey Nethaway 49.

Thursday, Sept. 15

BOYS

WASAREN LEAGUE

Mechanicville 4, Saratoga Central Catholic 1

Medalist: Nate Salvadore (M), 39.

Thursday, Sept. 15

BOYS

SUBURBAN COUNCIL

Saratoga Springs 233, Guilderland 257

SS: Charlie Blake 35. G: Brady Ryan 42.

Shaker 238, Shenendehowa 242

Shak: Kieran Cummings 34, Ted David 38, Jack Hoblock 41, Alex Kabalian 41. Shen: Eric Spoth 37, Avi Meyers 39, Ryan Allen 40, Andrew Martini 41, Brian Earle 41.

Averill Park 269, Troy 327

AP: David Mooradian 40, Bryce Gaydushek 42, Nate Stay 42, Alex Matice 42. T: Joey Degnan 42, Kolin Behan 44.

COLONIAL COUNCIL

Ichabod Crane 171, Voorheesville 194

IC: Tanner LaTorre 41, Jack Mullins 42, Liam Mullins 44, Chase Morrison 44. V: Brady Carrow 43, Luca Dambrocia 49, Gavin Nichols 51, Seth Wilson 51.

WESTERN ATHLETIC CONFERENCE

OESJ 11, Fort Plain 2

Schoharie 13, Fort Plain 2

OESJ: Delton Kelb 54. S: Bryan Beck 48. FP: Austin VanGorder 45.

Northville/Mayfield 11, Middleburgh 4

N/M: Dylan Salvione 44, Drake Lerke 54, Nick Williams 61, Ethan Spencer 66. M: Quin Smith 54, Liam Hooper 56, Reese Kochis 61, Matthew Quinn 70.

Duanesburg 15, Canajoharie 0

D: Tyler Drexel 38, Shane Wetherington 43, Collin Lussier 43, Chloe Galvin 44. C: Sophia Heiser 47, Tyler Montanye 48, Avery Merchant 56, Quin Collins 56.

FOOTHILLS COUNCIL TOURNAMENT

Team scores

South Glens Falls 330, Hudson Falls 334, Broadalbin-Perth 348, Queensbury 348, Schuylerville 353, Glens Falls 356, Johnstown 400, Scotia-Glenville 401, Amsterdam 416.

Individuals

SGF: Hayden Knapp 75, Matt Kirk 81, Boston White 86, Tyler Carruthers 88. HF: Noah Tyler 72, Peyton Smith 84, Dom Doyle 85, Connor Rogers 93. B-P: Landon Russom 83, Derek Goebel 84, Colin Cotter 87, Lorenzo Tambasco 94. Q: Tanner Fearman 78, Liam Levack 83, Rhys Roberts 92, Oliver Coughlan 95. S: Kadin Converse 84, Adam DeGregory 84, Ryken Riper 87, Alex DeGregory 98. GF: Brayden Dock 73, Jack Oliver 85, Brett Chambers 96, Chase Clark 102. J: Braeden Fennessey 89, Tavien Blowers 103, Tyler Walrath 103, Antonio DeMarco 105. S-G: Bryce Geniti 98, Dante Bianchi 101, Eddie Bradt 101, Henry Jones 101. A: Conner Meca 95, Anthony Antonelli 103, Eddie Harrison 105, Vincent Bottisti 113. G: Jason Clark 93, Jackson DeMagistris 93, Dante Maldonado 96.

GIRLS

SUBURBAN COUNCIL

Saratoga Springs 184, Bethlehem 219

SS: Maria Jackson 39, Sierra Borden 45, Sophia Jackson 50, Allie Zieker 50. B: Elle Lyda 47, Mya Young 55, Lily Gray 57, Hali Schwalb 60.

Niskayuna 148, Columbia 151

N: Emily Shim 47. C: Mackenzie Clinton 52.

COLONIAL COUNCIL

Voorheesville 159, Mohonasen 181

V: Lillie Junco 44. M: Isabella Petrocci 48.

NON-LEAGUE

Queensbury 156, Saratoga Catholic 162

Q: Tekla Fone-Lease 40, Bayley Duffy 50, Lilly Beaucamp 66. SC: Aila Cartier 51, Maddison Norton 54, Chloe Lawrence 57.

Friday, Sept. 16

BOYS

SUBURBAN COUNCIL TOURNAMENT

Team scores: Saratoga Springs 464, Shaker 481, Shenendehowa 496, Guilderland 497, Ballston Spa 516, Niskayuna 521, Averill Park 525, CBA 526, Bethlehem 553, Burnt Hills-Ballston Lake 586, Colonie 599, Columbia 606, Troy inc.

Top individuals: Dean (SS) 68, Spoth (Shen) 71, Greiner (SS) 72, Mauer (G) 74, DiCaprio (BH-BL) 75, Wall (Shak) 75, Sica (SS) 76, Mooradian (AP) 77, Clark (B) 78, Roddy (G) 78, Cummins (Shak) 78.

COLONIAL COUNCIL

Albany Academy 173, Mohonasen 199

AA: Leo Letta 41, Mike Lovieno 43, Gordon Amodeo 44. M: Brady Bullinger 47, Connor Candee 48, Dylan Daunais 49.

WASAREN LEAGUE

Mechanicville 4, Stillwater 1

Nate Salvadore (M) and Carter Wichelns, all square; Matthew Salvadore (M) def. Logan Pickett. 4 and 3; Jack Salvadore (M) and Myles Marinello, all square; Connor Dion (M) def. Shaymis Brownell, 4 and 3; Jacob Pickett (M) def. Dan DeGrasse-Izzo, 3 and 1. Medalist: N. Salvadore 42.

Hoosick Falls 3, Cambridge 2

HF: Fleming 37, M. MacDougal 39, L. MacDougal 39, Toleman 42.

WESTERN ATHLETIC CONFERENCE

Duanesburg 15, Berne-Knox-Westerlo 0

D:  Shane Wetherington 40, Tyler Drexel 42, Grant Raymond 45, Chloe Galvin 45. BKW: Ben West 57, Charles Tommell 60, Marshall Stevens 60, Johnny Meachum 61.

GIRLS

NON-LEAGUE

Albany Academy 105, Saratoga Central Catholic 143, Emma Willard Inc.

AA: Kennedy Swedick 31, Nicole Criscone 37, Samantha Von Rohr 37, Jillian Rowson 42. SCC: Chloe Lawrence 45, Aila Cartier 47, Maddison Norton 51. EW: Zorah Williams 39.

INAUGURAL CHIP AWAY AT CHILDHOOD CANCER TOURNAMENT

Team scores: Broadalbin-Perth 302, Queensbury 323, Johnstown 332, Amsterdam Inc.

B-P: Mairead Marsden 97, Giayna Abel 101, Haley Tomlinson 104. Q: Tekla Fine-Lease 87 (medalist), Bayley Duffy 98, Lilly Beaucamp 138. J: Mollie Kortz 104, Claire Anderson 111, Soria Hock 117. A: Aubrey Nethaway 98.

More: All Sports

By -

Leave a Reply